Karadeniz Şehirlerin’in İsmi Nereden Geliyor?

tarafından admin

İsimler bizlere çok şey anlatır aslında, o bölgede neyin yetiştiğinden tutun hangi değerli madene kadar birçok temel yatar içinde. Gelin Karadeniz bölgesindeki İllerin isimleri nereden geliyomuş bakalım.

 

GÜMÜŞHANE

Gümüşhane adını yunancadan almaktadır, bölgede çıkan değerli maden olan gümüş cevherinden almaktadır yunanca Argyropolis olan şehir “Argyros” gümüş polis” kent anlamına gelmektedir. 18. yy Osmanlı döneminde Gümüşhane bugün ki ismini almıştır.

ARTVİN

Artvin ilinin ismi yaygın inanışa göre kenti kuran İSKİTLER Krallığının hükümdarının ismi olduğu düşünülmektedir. Artvin ismi önceleri “Artvani” daha sonraları “Artvini” şeklinde kullanılmış zamanla bugün ki halini almıştır.

RİZE

Rize ilinin ismi yunanca “Rhisos” çeltikpirinç anlamından geldiği düşünülmektedir. Bir diğer inanışa göre ise rumca “rıza” dağ eteği anlamından geldiği düşünülmektedir.

TRABZON

Trabzon ismi rumcada dört köşe anlamına gelen “trapezus” sözcüğünden geldiği düşünülmektedir. Osmanlı döneminde şehre “Tara Bozan” denilmiş zamanla bugün ki ismini almıştır.

 

ORDU

Ordu ismi 1396 yılında Giresun’un feth edilmesi için gelen Osmanlı ordusunun bugün ki Eski Pazar mevkisinde yaklaşık on iki bin kişilik ordunun toplanmasından dolayı Hacı Emiroğlu Süleyman Bey tarafından verildiği düşünülmektedir.

GİRESUN

Giresun isminin anlamı en kabul görülen görüşe göre “Kerasos” yani kirazdan geldiği düşünülmektedir. Kentte yetişen kiraz ağaçların varlığından ötürü kentte bu isim verildiği düşünülmektedir. Bazı görüşlere göre ise dünyaya kiraz’ın Giresundan yayıldığı düşünülmektedir.

SAMSUN

Samsun’un ilk ismi “Amisos” yani Ana Tanrıça’nın Şehri anlamından geldiği düşünülmektedir. Zamanla bugün ki adını almıştır.

SİNOP

Sinop ismi “Sinope” gelmektedir. Yunan tanrıçasının ismi olan Sinope zamanla bugün ki halini almıştır.

Related Posts

Yorum bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku