Çarşamba, Haziran 19, 2024

Rize’de Ekmek Zammı Ertelendi Mi?

Rize’de 1 Haziran 2024 tarihinden itibaren uygulanması planlanan ekmek zammının, Rize Valiliği’nin itirazı üzerine ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı. Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (RESOB), Nisan ayında alınan ekmek zammı kararını 24 Mayıs’ta ilgili kurumlara bildirmişti. Bu karara göre, 250 gram ekmeğin fiyatı 10 TL’den 12.50 TL’ye çıkarılacaktı. Ancak Valiliğin itirazı üzerine bu zam ertelendi.

Ekmek fiyatının belirlenmesi için,

22 Nisan 2024’te yapılan komisyon toplantısına, Rize Belediyesi, Rize Ticaret İl Müdürlüğü, Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Rize Ticaret ve Sanayi Odası temsilci göndermemişti. Komisyon, oy çokluğuyla 250 gram ekmeğin 12.50 TL’den satılması kararını almış ve bu karar Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’na (TESK) Bakanlığın görüşüne sunulmak üzere gönderilmişti.

24 Mayıs 2024’te yapılan ekmek fiyatı toplantısında ise bu kararın 1 Haziran 2024’te yürürlüğe girmesi kararlaştırılmış ve ilgili kurumlara bildirilmişti.

Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Güven Aksoy, ekmek fiyatındaki değişiklik kararının valilikle yapılan karşılıklı görüşmeler sonucunda ileri bir tarihe ertelendiğini belirtti. Aksoy, “Rize Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği olarak sayın valimizle bugün yaptığımız görüşme neticesinde 1 Haziran 2024’te uygulayacağımız ekmek zammını ileri bir tarihe erteledik. Konu hakkında detaylı bilgi önümüzdeki hafta kamuoyuna verilecektir.” dedi.

Bunlara da Bak