KARADENİZ’İN EN DEĞERLİ ŞİRKETLERİ

İstanbul Sanayi Odasının her yıl yayınladığı “Türkiyenin En Değerli 500 Şirketi” dergisinde üretim merkezi Karadeniz olan şirketleri derledik. Gelin bu şirketler neler, ne kadar satış karları var bakalım.

 

EREN ENERJİ ÜRETİM A.Ş.

Çimento üretiminden tutun ki tekstik, parekende ticaret, turizm gibi farklı dallarda üretim yapan bünyesinde 27’si Türkiye de 9’u yurt dışında olamk üzere toplam 36 şirkete sahip olan 8500 çalışanına vardır. Zonguldak merkezli holding İSO500 listesinde 4 milyar 635 milyon lira net satış miktarıyla 29 sırada yer almaktadır.

Yeşilyurt Holding

Samsun merkezli olan holding daha çok demir çelik sanayisinde yaptığı yatırımlarla birçok ülkeye ihracat yapmaktadır. Holding bünyesinde AVM, Parekende satış ve liman işletmeciliği de yapmaktadır. İSO500 Sıralaması ise 2 milyar 488 milyon lira net satışı ile 68. sırada yer almaktadır.

ÇAYKUR

Doğu Karadenizin çay üretiminin önde gelen firmasıdır. Firma kamu kuruluşudur. Yaklaşık 12 bin çalışanı vardır. Günlük 9 bin ton yaş çay işleme kapasitesine sahiptir. Firma “Siyah Çay, Beyaz Çay, Yeşil Çay, Organik Çay, Soğuk Çay(didi) ve Hediyelik Çay” üretimi yapmaktadır. İSO500 listesinde ise 1 milyar 884 milyon lira net satışla 91. sırada yer almıştır.

 

DOĞUŞ ÇAY VE GIDA PAZARLAMA

Şirket ilk safhada çay üretimiyle başladığı işte zaman içinde şeker üretimi, domates salçası üretimiyle devam edip kendini geliştirmiştir. Şirkettin merkezi Ordu ilindedir. Şirketin Rize, İzmir gibi alanlarda da fabrikaları bulunmaktadır. İSO500 listesinde ise 1 milyar 36 milyon lira net satışla listeye 189. olarak girmiştir.

ÖZGÜN GIDA

Trabzon merkezli şirket fındık üretiminde yaptığı yatırımlarla birçok ülkeye fındık ihraç eden şirket haline gelmiştir. İSO500 listesinde ise 626 milyon lira net satışı ile 333. sırada yer almıştır.

ÇAYELİ BAKIR İŞLETMELERİ AŞ

Rize’nin Çayeli ilçesinde ki bakır madenini işlemeyle uğraşan şirket yaklaşık 503 milyon lira net üretimi ile İSO500 listesinde 408. sırada yer almıştır.

BORSAN

Samsun merkezli holdingin 15 şirketi ve yaklaşık 2200’ün üzeri çalışanı mevcuttur. Enerji kabloları gibi çeşitli üretimleri bulunmaktadır. Üretimlerinin %70’ini 4 kıtada 75 ülkeye ihraç etmektedir. İSO500 listesinde ise 501 milyon lira net satış ile 411. sırada yer almıştır.

POYRAZ FINDIK ENTEGRE A.Ş.

Ordu merkezli şirket fındık mamülleri yapmaktadır. Bünyesinde şekerleme, dondurma, kuru yemiş gibi ürünler sunmaktadır. İSO500 listesinde 464 milyon lira net satışıyla 453. sırada yer almıştır.

 

KAYNAK İSTANBUL SANAYİ ODASI “TÜRKİYENİN 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU 2018” DERGİSİNDEN DERLENMİŞTİR.

Yorum yapın