Likapa’nın Faydaları

Likapa Nedir?

Likapa, yıl boyu sıcaklığın çok düşük olmadığı, yağışın yeterli olduğu bölgelerde yetişen bir meyvedir. Bitki üzümler grubunda yer almaktadır. 3 farklı türü bulunan likapanın boyu kısa ve çalı formundadır. Başta Amerika kıtası olmak üzere Avrupa ve Asya’da yetiştirilmektedir. 1900’lü yıllarda Amerika kıtasında yetiştirilmeye başlayan bitki ülkemizde 2000’li yıllarda yetiştirilmeye başlamıştır. İlk olarak Rize ilinde yetiştirilen Likapa, daha sonrasında Artvin, Trabzon ve Giresun da yetiştirilmeye başlanıldı. Yetiştirilen bölgelerde genellikle yüksek rakımlı alanlarda ekilmiştir. Tohumların geliştirilmesiyle hem mahsulün boyutu büyümüş, su oranı yükselmiş ve hastalıklara daha çok dayanıklı hale gelmiştir. Bölgedeki çiftçiler başta reçel olmak üzere pekmez, kuru gıda, dondurma, meyve suyu gibi birçok alanda kullanımı artmıştır.

Likapa’nın Faydaları Nelerdir?

1.Kan Şekerini Düzenler

Tip2 diyabet, insulin direnci veya metabolik sendromda düzensiz kan şekeri salgılanır. Elbette bu soruna özgü diyet programı uygulanmalıdır ama araştırmalara göre düzenli yabanmersini tüketenlerde tüketmeyenlere göre daha regüle kan şekeri salgılanmaktadır.

2. İdrar Yollarını Temizler

Çoğu idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan E. Coli bakterisi idrar ile atılmamaktadır. İdrar yoluna yapışan bakterinin atılması için tıbbi ilaçların etkisini Likapa bitkisi de yapmaktadır. Doğal antibiyotik özelliği taşımaktadır.

3. Gözü Korur

Likapanın içinde bulunan Antosiyenin sayesinde, miyop, katarakt, göz kuruluğu hatta enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

4. Beyin Sağlığını Korur

A,B,C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin öğelerinden zengin olan yaban mersini beyin hücrelerini ve sinirlerini koruyucu özelliğe sahip ayrıca hafızayı güçlendir. Özellikle alzheimer gibi giderek artan bir hastalığa karşı koruyucudur. Çalışmalara göre düzenli yabanmersini tüketen çocukların öğrenme kapasitesi de yükselmektedir.

5. Kalp Sağlığını Korur

Lif oranının yüksek ve antioksidanlardan zengin olması nedeniyle özellikle LDL kolesterol seviyesini düşürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle kalp sağlığını korur. Ayrıca düzenli olarak yabanmersini tüketenlerde eNOS enzim seviyesinin de yüksek olduğu belirlenmiştir, eNOS enzimi yine kalp hastalıklarından koruyucu özelliğe sahiptir.

6. Sindirim Sistemini Düzenler

Lif içeriği nedeniyle sindirim sistemini düzenler, kabızlık problemi olanlarda faydalıdır. Ayrıca içeriğindeki bakır ve fruktoz nedeniyle sindirimi hızlandırır.

7. Tümörden Korur

Pterostilben, ellagic asit gibi kansere karşı koruyucu içeriğiyle ayrıca C vitamininden de zengin olmasıyla özellikle kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı faydalıdır.

8. Sinirleri Yatıştırır

Enerji metabolizmasını düzenleyici, sakinleştirici özelliğiyle doğal anti depresantdır. Rengi ne kadar koyuysa içeriği de o kadar zengin olmaktadır.

Diğer Faydaları

 1. Yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çay ishal giderici özellik taşımaktadır.
 2. Yaban mersini çayının bayanlarda özel günlerin etkisini azalttığı ve düzene sokmaktadır.
 3. Yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstermektedir.
 4. Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktive etmektedir.
 5. Anti kanserojen ve antioksidan özelliğe sahiptir.
 6. Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar.
 7. Taze olarak yenildiğinde kanı temizler.
 8. Besleyici olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriği düşüktür.
 9. Kan şekerini düşürür
 10. Bağırsak metabolizmasını düzenleyen lifli özelliği vardır.
 11. Kan kolesterolünü düşürür.
 12. Pektin içeriği yüksektir.
 13. Kalp krizi riskini azaltır.
 14. Gece görüş kabiliyetini artırır.
 15. HIV VİRÜSÜNÜN tekrarlanmasını azaltır.
 16. Damar elastikliği ve gözlerin geçirgenliğini artırır
 17. Vücutta biyoaktif madde olarak kullanılan polifenoller, aktokyaninler, flavanoller ve tanenlerce zengindir.
 18. Kansere karşı savaşan ELLAGIC-ASİT içeriği oldukça yüksektir.
 19. Diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır.
 20. Göz yorgunluğunu giderir, miyopluk ve şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engeller. Kamaşma, kılcal damar çatlaması ve gece körlüğünü ortadan kaldırır.
 21. Kabızlık, bulantı, mide kramplarını ve ülseri önler.
 22. Damar sertliği oluşumunu engeller.
 23. Varis ve basur’u (hemoroit) iyileştirir.
 24. Sakinleştirici özelliği vardır.
 25. Ağız içi yaralarını iyileştirir.
 26. İltihaplar için dezenfektan özelliği taşır potasyum içeriği son derece yüksektir
 27. Araştırmalara göre günde bir kâse yaban mersini, yaşlılık nedeniyle oluşan tahribatı önleyip hafızayı güçlendiriyor.

Yorum yapın