RİZEDEN HANGİ HEDİYELİK EŞYALAR ALINIR ?

Rizeden sevdiklerinize veya akrabalarınıza hangi hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Rize’nin nesi meşhur. Hangi hediye eşyaları bulunur. Hangi çay markası alınmalı. Çeşan çeşitleri.

Rizeden ne alınır ?

1. ÇAY

Şüphesiz Rizeden çay tiryakileri için Hediyelik Çay alınabilir. Bunlardan en bilindiği “Organik Hemşin Çayı- ÇAYKUR“, “Hediyelik Rize Çayı- ÇAYKUR“, olabilir. Lipton, Doğuş Çay, Doğadan Çay, Rize Birlik Çay  gibi markaların da hediyelik çay çeşitleri bulunmaktadır.

2. RİZE BEZİ

Şehirde çay tarımının olmadığı dönemlerde kenevir bitkisinden yapılan iplikle dokunan tekstil ürünleri bulunurdu. Bu tekstil ürünlerinin genel özelliği diğer pamuklu ürünlerden daha fazla hava almasıdır. Bu da Rize Bezini benzersiz kılmakta. Kentte “Zaimoğlu Rize Bezleri” gibi birçok Rize bezi satan mağazalar bulunmakta.

3. ANZER BALI

Dünyaca ünlü olan Anzer Balı şifa deposu olmasıyla bilinmekte. Anzer Yaylasında üretilen Anzer Balı endemik bitkilerle sınırlı sayıda üretilmekte. Kentte birçok Anzer Balı satışı yapan mağazalar bulunur.

4. KEŞAN

Yöresel kıyafetlerin başında kuşkusuz çeşan gelmekte. Çeşan kendine has renkleri olan bir şal türüdür. Birçok yerde satışı bulunan keşannın birbirinden farklı çeşitleri vardır. Ayder Yaylasında yada Kent Merkezinde satış yerleri bulabilirsiniz.

5. YÖRESEL ÇORAP VE LASTİK

Yöresel kıyafetlerin bir diğeri ise çorap ve iş ayakkabısıdır. Hemşin Çorabı olarak geçmekte olan çorabının birçok rengi mevcuttur. İş lastiği yada hamal lastiği denilen iş ayakkabısı da hediyelik eşya olabilir.

6. İSKEMLE

El dokumacılığın mahsülü olan hasır iskemle türleri mevcuttur. Gerek kullanmak için gerekse hediyelik eşya için alınabilecekler listesinde.

7. BAKIR TAVA

Kuymak yediyseniz ve sevdiklerinize de yapmak istiyorsanız bakır tava almanız şart. Kuymak en güzel bakır tava da yapılmakta. Bakır Tavayı da kent merkezinde veya yaylalarda bulabilirsiniz.

8. ŞİMŞİR KAŞIK

El yapımını da bulabileceğiniz, tahta kaşıktır.

9. MAKETLER VEYA MAGNETLER

Hediyelik eşya satan mağazalarda oldukça fazla olan maket ve magnetlerde hediyelik eşyalar olabilir.

10. MISIR EKMEĞİ

Normal Ekmeğe nazaran daha dayanıklı olan mısır ekmeğini de sevdiklerinize getirebilirsiniz.

11. RİZE SİMİDİ

Yöreye ait olan Rize Simidi oldukça bozulmadan dayanabilmektedir. Tadını sevenler genellikle fazla alıp buzlukta muhafaza edip tüketebilmektedir.

12. KEMENÇE VEYA TULUM

Yöresel halk oyunların vazgeçilmezi enstrümanlardan da alabilirsiniz. Ayrıca bu enstrümanların maketlerini de bulabilirsiniz.

13. HELVA

Helva üretimininde tüketimininde fazla olduğu kentte hediyelik helva alabilirsiniz. ÜÇEL, RİKAR gibi birçok markaların helvaları bulunmakta. En bilindik helva çeşidi ise “yaz helvası” dır.

14. ÇAY KOLONYASI

Çay aromalı kolonya çeşididir.

15. EL ÖRMESİ SEPET

El dokumacılığın bir diğer mahsülü olan sepetlerin birçok çeşitleri mevcuttur.

16. YÖRESEL GIDA ÜRÜNLERİ

Kentte birçok yöresel organik gıda ürünleri bulabilirsiniz. Bunlardan Tereyağı, Kolot Peyniri, Minci, Kavurma, Pekmez, Mısır Unu, Fındık, Likapa, Çikolatalı Hurma bunlardan bazılarıdır.

Yorum yapın