Pazartesi, Temmuz 15, 2024

PEPEÇURA

Karadeniz’in vazgeçilmez yaz tatlısı olan pepeçura nedir, tadı neye benzer, nasıl hazırlanır, ney ile yenir. Gelin bu yazımızda pepeçura nedir ne değildir bakalım.

PEPEÇURA NEDİR ?

Pepeçura, özellikle karadeniz bölgesinde yaz döneminde yapılan bir tatlı türüdür. Siyah üzüm yada mor üzümden yapılır, beyaz üzümden yapılsa da tadı ve kokusu siyah üzümle yapıldığı gibi olmaz. Pepeçura dışı sert içi yumuşak bir tatlıdır. Üzüm şırası ve nişastanın birleşmesiyle mahoş bir tadı olan, yazın kavurucu sıcaklarda hararet almasından dolayı sıklıkla tüketilir.

MALZEMELERİ;

  • Siyah Kokulu Üzüm
  • 1 Su Bardağı Şeker
  • 3 Su Bardağı Su
  • 4 Yemek Kaşığı Nişasta
  • 1 Çay Bardağı’nın Yarısı Kadar Mısır Unu

Nişasta yerine sadece mısır unu ile de yapılabilir, bu şekilde yapılan pepeçuranın kıvamı daha yoğun olur.

HAZIRLANIŞI;

Üzümleri tencereye kaynatmak üzere koyun üzerine su ve şekeri ilave dip kısık ateşte ısıtın. Üzümler suyunu verinceye kadar ısıtmaya devam edin. Üzümler sularını verdikten sonra üzüm posasından arındırmak için süzgeçten geçirin, diri olan üzümleri bir materyal ile ezip suyunu çıkarın. Elde edilen üzüm şırasının 2 su bardağı kadarını bir tencere içerisine alın ardından mısır unu ve nişastayı azar azar ve karıştırarak dökmeye başlayın. Geride kalan üzüm şırasını kepçe yardımıyla karışım üzeirne azar azar dökün. İstediğiniz kıvama aldığı zaman servis için kaselere doldurabilirsiniz. Hazırlanan kaseleri buzdolabında soğumaya bırakabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bunlara da Bak