Karadeniz Bölgesi Gezilecek Yerleri, Müzeleri, Tarihi Ve Antik Şehirleri

Ballıca Mağarası / Tokat

Türkiye’deki tek dikitsiz sarkıtlara ve soğan biçimli sarkıtlara ev sahipliği yapan Ballıca Mağarası.

Tarihi Sinop Cezaevi

Karadeniz bölgesinde görülmesi gereken müzelerin başında tarihi Sinop Cezaevi gelmektedir. 2013 yılında, anıtsal bir yapı olan Trabzon Ayasofya Müzesi, camiye dönüştürülüp tüm mozaikler ve freskolar kaplanmıştır. Bundan dolayı azalan turist sayısı için çevredeki esnaf konuya bir çözüm getirilmesini istemiştir.

Boğazköy Veya Boğazkale Müzesi / Çorum

Alacahöyük’e yakın olan Boğazkale’de bulunan Boğazköy veya Boğazkale Müzesi de Hitit Müzesi diye geçmektedir ve Anadolu uygarlıkları tarihi açısından önemli bir yere sahiptir.

Hattuşaş Antik Kenti

Çorum kentimiz, Anadolu tarihi açısından çok önemli yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Her ne kadar bu yerler fiziki olarak İç Anadolu bölgesinde yer alsa da idari olarak Karadeniz sınırları içindedir. Hattuşaş antik kenti bu yerlerin başında gelmektedir. Karadeniz gezilecek antik ve tarihi şehirleri veya yerleri arasında çok önemli bir yeri bulunan Hitit başkentinden çıkan eserler ayrıca Anadolu Medeniyetler Müzesi içinde sergilenmektedir.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı Trabzon’da bulunan Sümela Manastırı 3 yıldır süren yenileme çalışmalarının ardından ziyarete açılmıştır.

Amasya Şehzadeler Şehri

Amasya şehzadeler kenti. Bildiğiniz üzere Osmanlı İmparatorluğu zamanında önemli bir yere sahipti. Şimdi bu tarihi kent, kral kaya mezarları, kalesi ve eski Türk mimarisine dayalı evleriyle hala görülmeye değer.

Safranbolu Evleri / Karabük

Safranbolu Batı Karadeniz içinde çok ayrı bir öneme sahip. Yurtdışından dahi hatırı sayılır bir şekilde turist çeken beldeye kesinlikle gidip, tarihi konaklarını görmek gerekir.

Uzungöl / Trabzon

Uzungöl Tabiat Parkı içinde olan Uzungöl ne yazık ki son yıllarda değeri düşen; yemyeşil bir mekân iken bu halinden biz insanoğlunun eliyle çıkartılan bir belde. Gidilmeye değer mi, düşünmek gerekir.

Ayder Yaylası / Rize

Ayder yaylası Karadeniz bölgesinin gözbebeği olmasına rağmen çok yakında kentsel dönüşüm geçireceği için yakında bozulacak. Bozulmadan gidin.

Pokut Yaylası / Rize

Karadeniz bölgesinde çıkılması en zor yayla olan Pokut Yaylası kesinlikle henüz ulaşımın en zor olduğu yaylaların başında gelmektedir. Ayder yaylasına da yakın olan Pokut yaylası Karadeniz bölgesinde görülmesi gereken ilk sıradaki yayladır.

Karaca Mağarası

Gümüşhane sınırları içinde olan Karaca Mağarası ülkemizin sayılı mağaralarındandır. Özellikle bir tepenin zirvesinde olması sebebiyle mağaraya çıkış yolu da görkemlidir.

Yorum yapın