TÜRKİYE KARADENİZ DE DOĞALGAZ BULDU

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN geçtiğimiz günlerde 21 Ağustos 2020 tarihinde müjde haber vereceğini söyledi. Nihayet o gün geldi. Nefesler tutuldu ve tüm ülke ekran başında Erdoğan’nın açıklamasına kilitlendi. Saat 15:00’da ekran başına çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada Türkiye Karadeniz de Doğalgaz Buldu. İşte ayrıntılar.. Karadenizde Doğalgaz Bulundu.

REZERVİ 320 MİLYAR M’3

Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın 15:00’da yaptığı canlı yayında yaptığı açıklama şu şekilde;

Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz Tuna1’deki sondajında hamd olsun 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda.

Kendisini Boğaz’dan uğurladığım günü hatırlıyorum. Ve o uğurlayışımızla birlikte hamd olsun neticeye de keşfe de ulaşmış olduk. İstanbul’un fethinin yıl dönümünde Karadeniz’e uğurladığımız Fatih Sondaj gemimiz hepimizi gururlandırdı.

Daha önce Tuna-1 diye adlandırılan bu alanı Sakarya Gaz Sahası olarak isimlendirdiğimiz bu alanda gereken tüm test, analiz ve mühendislik çalışmaları tamamlandı. Kuyudan elde edilen veriler aynı bölgede yeni doğalgaz keşiflerinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor. Bu rezerv çok daha büyük bir kaynağın sadece bir parçasıdır. İnşallah devamı da en kısa sürede gelecek.

PEKİ BU REZERV NE İFADE EDİYOR?

FATİH SONDAJ GEMİSİ

Türkiye Karadeniz de 320 milyar metreküplük doğalgaz buldu peki rezerv bakımından dünyada kaçıncı sıraya giriyor. İşte detaylar…..

DÜNYANIN EN ZENGİN DOĞALGAZ SAHİPLERİ

ÜLKEREZERV (TRİLYON)
RUSYA47,80
İRAN33,72
KATAR24,07
ABD12,41
SUUDİ ARABİSTAN8,61
TÜRKMENİSTAN7,50
BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ6,09
ÇİN5,89
VENEZUELA5,73
NİJERYA5,47
VERİLER 2020 YILINDAN

Türkiye dünya sıralamasında sonlarda gelmekteydi ancak bulunan doğalgaz rezervi sayesiyle dünyanın en fazla doğalgaz rezervine sahip 33. ülke olma ünvanına girdi. 320 milyar metreküp rezerv Türkiye’yi 100’lerce ülkenin önüne geçmesine sebep oldu.

TÜRKİYE’NİN YILLIK HARCADIĞI DOĞALGAZ NE KADAR?

Türkiye enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğu zaten bilinen bir gerçek. Bu dışa bağımlı olmak Türkiye siyasetini ve ekonomisini oldukça etkilemektedir. Bulunan rezerv sayesiyle Türkiye kendi iç pazarında yaklaşık 7 yıl boyunca yetebilmesi bekleniyor. 2019 yılına ait verilere göre Türkye 50 milyar metreküp doğalgaz almak zorunda kaldı. Alınan doğalgaz ısınma ve elektrik üretimi için kullanıldı. 50 milyar metreküp için Türkiye milli servetinden 3 milyar dolar harcamakta.

Bulunan rezerv sayesiyle Türkiye’nin milli serveti ülkede kalacak, farklı alanlarda kullanılabilecek.

VATANDAŞ KARADENİZ GAZINA NE ZAMAN KULLANABİLECEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan 21 Ağustos 2020 tarihinde yaptığı tarihi konuşmada, bulunan rezervin üretime geçmesi ve üretim için kurulacak olan tesisin vatandaşların evlerine 2023 yılında ulaşacağını ifade etti. Karadeniz gazının çıkartılmasına muhtemel Türkiye Petrolleri A.Ş , Türpaş gibi yerli firmalarımızın yapacağı bekleniyor. Fikir ve bilgi alışverişleri için de dost ve kardeş ülke Azerbaycan’dan yardım alınması bekleniyor.

Karadeniz’in en değerli şirketlerinin bulunduğu yazımızı okumak için lütfen buraya tıklayın!

One thought on “TÜRKİYE KARADENİZ DE DOĞALGAZ BULDU

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: