RİZEDE COVİD ARTIŞI

2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde patlak veren Covid19 salgını tüm dünyada yayılmaya devam etmekte. Mart ayında ülkemizde de vakaların görülmesiyle bir dizi önlem alınmıştı. Önmlemler sokağa çıkma kısıtlamalrıyla başlayıp maske takma zorunlulukları, sosyal mesefa, okulların tatili, evden çalışma gibi önlemler baş gösterdi. Önlemlerin alınmasıyla ülkemizde vakalar 4 binlerden 800’lere kadar gerilemişti. Haziran ayı itibariyle yeni normal hayata geçen ülkemizde önlemler artık eskisi gibi alınmamasından dolayı vakalar tekrar bin üzerine çıkmış durumda. Rize’ye çay hasadı yapmak için farklı şehirlerden gelen vatandaşlar ile vaka sayılarında ufakta olsa artış yaşanmıştı. Maske takmanın zorunlu hale getilmesi için Rize Valiliği harekete geçmişti. Son dönemlerde ise maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı görülen kentte tekrar vaka sayılarında artış yaşandı. Turistlik mekanlar için düzenlemeler yapılacak mı? Rizede Covid artışı ne durumda? Hangi İlçelerde Covid artışı bulunmakta. Rizede Covid artışı için hangi önleler alındı. Rizede Covid artışı hakkında ne açıklama yapıldı?

Saalgın döneminde kapatılan DENİZ CADDESİ

RİZE DE VAKA SAYISI NE KADAR?

Rize İl Sağlık Müdürlüğünün 21 Temmuzda yayınladığı basın açıklamasında, son bir ayda artış gösteren vakaların son 1 haftada tırmanışa geçtiği söylenmektedir. Yazılı açıklamada vaka saysının 100’ü aştığını ve semptom göstermemesi yayılma hızını artırmakta olduğu açıklanmıştır. Semptom göstermeyen hastaların tedavileri hastane ortamı gerektirmediğini ancak yayılmanın kontrol altında tutulması için Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bitişiğinde ki öğrenci yurdunda hastaların yerleştirildiği söylenmiştir. Ayrıca açıklamada artan şehirler arası seyahatın, düğün-nişan gibi etkinliklerin ve çay hasadının başlamasıyla virüsün yayılma hızını artıracak yakınlaşmaların yaşanacağı da söylenmiştir.

EN ÇOK VAKANIN GÖRÜLDÜĞÜ İLÇE “MERKEZ”

Açıklamada en çok vakanın görüldüğü ilçenin Merkez ilçesi ve Merkeze bağlı köylerde olduğu söylenirken, Çayeli ilçesi ve Kalkandere ilçelerinde de vaka sayılarında artış yaşandığı söylenmektedir.

AÇIKLAMANIN TAMAMI İSE ŞÖYLE;

Son bir ay içerisinde ilimiz genelinde kovid-19 vaka sayılarında artış gözlenmeye başlanmıştır. Bu artış özellikle de son bir hafta içerisinde tırmanışa geçmiştir.

Şuan için ne yazık ki aktif pozitif vaka sayımız 100’ün üzerindedir. Hatta bu amaçla testi pozitif olup, klinik anlamda hiçbir şikâyeti, belirtisi olmayan ancak bulaştırıcılığı mevcut hastaları takip edebilmek için Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanemizin bitişiğinde şuan için boş olan öğrenci yurdumuzu da devreye soktuk.

Amacımız artan vaka sayıları ile son günlerde zorlanan hastane kapasitemizi rahatlatmak, böylece bir yandan hastanelerde yer yokluğu yüzünden hastaları evine göndermeyip olası bulaşın önüne geçmek, bir yandan da semptomları olmasa da pozitif olan bu hastaların tedavi süreçlerini kontrolümüz altında gerçekleştirmektir.

Özellikle ne yazık ki ilimiz Merkez ve bağlı köyler, Çayeli ve Kalkandere’de vaka sayılarımız hızlı artmaktadır.

Tüm uyarılarımıza rağmen görüldü ki halen yaş günü kutlamaları, düğün ve cenazeler, kafeterya ve pastaneler gibi organizasyon ve mekânlarda maske ve mesafe gibi kurular hiçe sayılmış, kurallar bizim iyiliğimize değilmişçesine vurdumduymaz bir tavır takınılmıştır. Gerekli cezaların yazılıyor olması da tedbirlerin ihlalinde birçok yerde yeterince caydırıcı olamamıştır. Keza herkesin başına her ortamda jandarma, polis bulundurmakta mümkün ve gerekli de değildir. Görüldü ki; çay ocağı, kafe ve restoran gibi mekânlarda mesafeli oturmak bir yana neredeyse omuz omuza, sanki salgın yokmuş gibi bir arada maskesiz, tedbirsiz bulunulmuştur.

Elbette ki bu sorumsuz davranışlar virüs için bir fırsata dönüşmüş ve insanlarımız farkında olmadan hızla yayılmıştır. Daha da üzüntü verici olan ise sırf zaman geçirmek, kafa dinlemek gibi keyfi sebeplerle kontrolsüz bir arada bulunan bu insanların virüsü kaptıklarından dahi haberleri olmadan hastalığı evleri, çevrelerindeki yaşlılara bulaştırmalarıdır.

İlimize ait vakaları analiz ettiğimizde yaş grubunun oldukça düştüğünü, virüs taşıdığının farkında bile olmayan halen olayın ciddiyetinden uzak gençlerin virüsü evdeki büyüklerine bulaştırdığını görüyoruz.

Gençlerimizin yaşların getirdiği enerjilerinin, sabırsızlıklarının eğlence ve muhabbete olan düşkünlükleri tedbirsizlik ve kural tanımamazlıkla birleştiğinde ne yazık ki en ağır bedelini sevdikleri, anne babaları, büyükleri, çevre ve tüm toplumumuz ödemektedir.

Özetle son günlerde virüs hızla bulaşmaktadır.

Artık işin şakası, asla hafife alınacak tarafı yoktur. İller arası hareketliliğin maksimuma çakması, yaklaşan kurban bayramı, havaların ısınması, nişan, düğün mevsimi, artan turizm faaliyetleri, çay sezonunun içerisinde bulunmamız gibi sebeplerden dolayısıyla kişisel temas ve riskimiz çok artmıştır.

İvedilikle herkesi bilinçli bir şekilde maske takmaya, sırf zaman geçirmek, eğlenmek, muhabbet etmek için toplu tüm mekânlarda bulunmamaya, toplu taşıma araçlarına asla ama asla maskesiz binmemeye, her gördüğü kalabalık ortamdan bilinçli bir şekilde kaçınmaya kendi sağlıkları için özellikle davet ediyoruz.

Unutulmamalıdır ki; hava sıcak dahi olsa maske takmanın vermiş olabileceği rahatsızlık takmayıp, sosyal mesafeyi önemsemeyip yakın temasta bulunduğunuz arkadaşınızın, komşunuzun, iş arkadaşınızın koronavirüse yakalandığını öğrendiğinizde yaşayacağınız korku ve endişenin yanında hiçbir anlamı yoktur. Aynı şekilde kendinizin kovid-19 hastalığına yakalandığını öğrendiğinizde sırf tedbirsizliğiniz yüzünden başkalarına da bulaştırmış olabileceğiniz ihtimali de elbette ki vicdanımız için ağır bir yüktür.

Toplumda kasıtlı olarak mücbir sebepler dışında özellikle kalabalık ortamlarda maske takmayan insanların sadece topluma değil kendilerine de saygıları yoktur. Çünkü vicdan ve akıl sahibi hiçbir insan bilerek başkasının sağlığını, hayatını asla riske atmaz. Hele gerçek Rizeli bunu asla yapmaz.

Kurallara ve tedbirlere uymayan hiçbir ticari mekâna girmeyin, toplu taşımaya binmeyin, nişan ve düğüne iştirak etmeyin. Kurala uymayan toplum ve toplulukta bulunmayın.

Lütfen virüsün ilimizde hızla arttığı bugünlerde toplum olarak hepimiz bireysel anlamda tedbirlerimizi maksimum alalım. Bu anlamda neyi nasıl yapmamız gerektiğini bugüne kadar çok iyi öğrendik. Asıl olan tehlikeyi ciddiye almak ve gerektiği gibi önemsemektir.

DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İSTERMİSİNİZ ?

%d blogcu bunu beğendi: