RİZE TURU NASIL OLMALI ?

Yolunuz Rize’ye mi düştü ve Rize de ne yapmak için bir çizelgeniz mi yok. İşte size dört dörtlük Rize gezinizi ayarlamak için bir yazı. Önerilecek tüm restoranların güncelliğini öğrenmek adına işletmelerle irtibata geçmeyi unutmayın.

Rizeye Hoşgeldiniz!

Şayet Trabzon üzerinden Rizeye giriş yapacaksanız bu yazıyı görerek başlayacaksınız. Öncesinden sizlere şehir hakkında bir iki tiyo verelim.

Şehir 12 ilçeden oluşmakta, muhtemel Rize’yi tatil olarak seçmeniz yaylalarından dolayıdır. Şöyle oturup iki kahve içmek istiyorsanız bunu Kalkandere ilçesinde ararsanız köy kıraathanesinden başka birşey bulamiyacaksınız. Doğru adres Rize MERKEZ ilçesi olmalı. Kafelerin sıralandığı cadde Deniz Caddesidir, bu caddede Burger King, Tavuk Dünyası, Gloria Jean’s gibi kafeleri bulabilirsiniz. Ancak bu caddede oldukça yoğundur, hele ki havanın güzel olduğu günlerde oturacak yer bulamayabilirsiniz.

Sakin ve nezih yer arayanlar için ise adres Rize Sahili olmalıdır. Kafelerin bu alanda da oldukça fazladır. Deniz Caddesine nazaran daha az kalabalıktır. Şehre kuş başı bakıp çay içebilecek, yemek yiyebilecek yer arıyorsanız ise 2 adres önerebilirim. Bunlardan ilki “Zıraat Çay Bahçesi” ikincisi ise “Rize Kalesi“dir. Özellikle akşam saatlerine Zıraat Çay Bahçesinde yoğunluk artar endişelenmeyin oturacak yer bulursunuz.

Kahvaltı Nerede Yapılır

Rize Merkez ilçesinde de bulabilirsiniz. Benim size önerebileceğim yer ise kesinlikle Kaf Dağı Konak Otel adında bir mekandır. İnternette güncelliğini mutlaka sorgulayın öyle gidin. Rize’nin Derepazarı ilçesinde kalıyor, bildiğim kadarıyla dolmuş vs geçmiyor, taksi yada özel aracınız şart. Aşağıda da mekana ait bir fotoğraf koyuyorum size biraz yardımcı olur. Deneyimlerinizi Facebook veya İnstagramdan bizlere yazın.

KAHVALTIDAN SONRA HANGİ YAYLA ?

Kahvaltıdan sonra ne yapılır tabiki keyif kahvesi içmeye Ayder Yaylasına çıkılır. Yalnız saat öğleden sonraya kalmışsa Aydere doyamayabilirsiz. Ayder Yaylası turunu şu şekilde yapmanız size oldukça vakit ve eğlence kazandırır. Ayder Yaylası Çamlıhemşin ilçesinde kalmakta aynı şekilde Zil Kale ve Palovit Şelalesi de. Mutlaka ilk önce Zil Kale ile Polavite gidip ardından Ayder Yaylasına çıkmalısınız. Çok önemli not Çamlıhemşin doğru giderken dere üzerinde “zıplayn” göreceksiniz, bu heycanı yaşamadan geçmeyin.

Ayderde Ne Yapılır?

Ayder Yaylasında çeşitli etkinlikler düzenleniyor, bunların en bilindiği “kardan adam şenlikleri” yaz ayında geldiyseniz konserlerlere rastlayabilirsiniz. Hiç olmadı doğanın tadını çıkarın. Ayder de yemek yiyebileceğinizi önerebileceğim yer bilmiyorum tafsiyem imkanınız varsa Ayder Yaylasınından biraz daha yukarılara çıkıp orda mangal yapmanız. Daha sonra Ayder’in merkezine gelip çay, kahve içebilirsiniz yada hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

RAFTİNG

Rizeye gelip rafting yapmadan dönmek olmaz tabi. Rafting olayların döndüğü yer yine Çamlıhemşine çıkan yolda Fırtına Deresinde oluyor. Rafting için yanınıza kuru eşyalarınızı almayı unutmayın. Kendileri eşya verse de ıslanıyorsunuz. Rafting heycanını yaşadıktan sonra gidebileceğiniz yer Çeçeva Köyü olabilir. Çeçeva ÇAYELİ ilçesinde kalmakta, güzel fotoğrafların çıkacağı bir yer.

POKUT YAYLASI

Pokut Yaylası oldukça keskin virajların olduğu zahmetli bir yoldur. Neticesine muhakkak değecektir. Pokut Yaylasında da kahvaltı yapabileceğiniz yerler veya oteller bulabilirsiniz.

SON TAFSİYEM: HUSER

Bulutların deniz olduğu yayla diyebiliriz herhale. Rizeye gelipte Husere çıkmamak olmaz herhalde, planlarınız arasında mutlaka Huser de olmalı.

Yorum yapın