RİZE DE TABLO YEŞİLE DÖNDÜ

2020 itibariyle dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs etkilerini göstermeye devam ediyor. Rize de çay hasadının başlamasından ötürü farklı şehirlerde ikamet eden çay emekçileri kentte gelmişlerdi. Beraberinde korona ile gelenlerle vaka sayılarında artışlar gözlemlenmişti. Son dönemlerde de düğün sezonun açılmasıyla vaka sayılarında ciddi artışlar gözlemlendi.

Eylül ayı itibariyle Rize için yüksek tehlikede denilecek günlük vakalara ulaşılıyordu. Günlük ortalama 3 kişnin hayatını kaybettiği dönemde bazı tedbirlerin alınmasıyla salgın kontrol altına alınmaya çalışıyordu. Son olarak 12 Ekim itibariyle kademeli yüz yüze eğitimin başlayacağının duyurulmasıyla kennteki salgın durumu merak konusu oldu.

Günlük vaka sayısının 100 leri bulduğu ve aktif vakanın 1000leri geçtiği dönemlerden daha stabil dönemlere geldiği gözlemlenmekte. Kentte salgın dönemi boyunca 150den fazla kişi yaşamını yitirirken vaka sayısı 10 bini geçmiş durumda. Hayat Eve Sığar mobil uygulaması aracılığıyla biildirilen risk haritalarında da bu gözlemlendiği görülmektedir. İşte 10 Eylül 2020 tarihli risk haritası ile 8 Ekim 2020 tarihli risk haritaları…

10 EYLÜL 2020
8 EKİM 2020

Haritalardan da anlaşılacağı üzere kentte tablo yeşile dönmüş durumda. Bir diğer merak konusu ise tablonun hazırlanma kriteri olmuş, Sağlık Bakanlığı Covid-19 günlük vaka sayılarını artık semptom gösteren hastaları baz alarak paylaşmakta. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden paylaşılan risk haritalarında semptom göstermeyen Covid-19 teşhisi konulmuş kişiler dahil edilip edilmediği bilinmemekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir