Rize de Neler Oluyor?

2019 sonu itibariyle patlak veren Covid19 pandemisi, tüm dünyada etkilerini sürdürmeye devam ediyor. Ülkemize Mart ayı itibariyle ilk korona vakalarının görülmesinin ardından hızla tüm ülke de görülmeye başlanmıştı. Haziran-Ağustos döneminde virüsün seyrinde düşüşler görülmeye başlanmıştı.

Havaların soğumasıyla virüsün yayılma hızı artışa geçti. Make, mesafe ve temizlik konularına uyulmaması ise virüse davetiye çıkarttı. Günlük hasta sayısı her geçen gün hızla artarak rekor tazelemeye devam ediyor. Son olarak tüm illerde olduğu gibi Rize’de de vaka sayıları korkutucu derecede artışlar yaşanmakta.

Rize İl Sağlık Müdürlüğünce artan covid19 pandemisinden dolayı, yoğun bakımlarda doluluk oranları hızla yükseldiğini bildirdi. Müdürlüğün bu artışlardan dolayı kentte bulunan hastanelerin uygun bölümlerine yeni yoğun bakım ünitelerin kurulacağını, yeni tıbbi cıhaz ve ekipman siparişi verildiğini açıkladı. Ayrıca kent sakinlerine de zorunlu olmadıkça hastanelerin acil ve polikinlik bölümlerine başvurmamalarını söyledi. İşte o korkutucu açıklama;

BÜTÜN SERVİSLER CORONA SERVİSİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

“Bu durumdan çok daha önemli ve acısı ise kıymetli insanlarımızı daha hızlı kaybediyor olmamızdır. Hastanelerde mevcut yoğun bakım kapasiteleri maksimuma çıkarıldı. Akabinde olası daha da zor günler için yoğun bakıma dönüştürülebilecek tüm alanları planlayıp, bunun için de gerekli olan tıbbi cihaz ve ekipmanı tedarik ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Hastanede yatarak tedavi görmek zorunda kalan hasta sayımız arttıkça sürekli başka servisleri de boşaltıp, corona servisine dönüştürmek zorunda kalıyoruz. Böylece coronaya yakalanmış hastaneye yatmak zorunda kalan hiçbir vatandaşımızın yatak bulmakta sıkıntı yaşamaması için var gücümüzle mücadele ediyoruz. Lakin şu da unutmamalıdır ki, korona servisine çevirdiğimiz her bir servis, tedavisine orada ihtiyaç duyan Covid dışı diğer hastalarımızın mağduriyeti anlamına gelmektedir.

“ZORUNLU OLMADIKÇA POLİKİNLİK VE ACİLLERE BAŞVURMAYALIM” “HASTALARI İKİ KİŞİLİK ODALARA YERLEŞTİRİYORUZ”

Çok zorunlu olmadıkça hastane poliklinikleri ve acillere başvurulmaması çağrısı yapılan açıklamada, “Kapasitelerimizin zorlandığı bu sıkıntılı günlerde kıymetli vatandaşlarımızdan bizlere lütfen ama lütfen çok daha fazla yardımcı olmalarını istiyoruz. Lütfen çok zorunlu olmadıkça hastane polikliniklerimize ve acillerimize başvurmayalım. Bu süreçte artık corona hastalarımızı imkânlarımız gereği iki kişilik odalara yatırmak zorunda kaldığımızdan, yanıma asla başka hasta almam diyerek sağlık çalışanlarını zor durumda bırakmayalım. Çünkü unutmayalım ki hızla artan hasta sayımız yüzünden yanımızdaki yatağa yatmasını istemediğimiz hasta acilde sedye üzerinde saatlerce beklemek zorunda olan kişidir. Kimsenin özellikle böylesi zorlu süreçte böyle bir hakkı yoktur ve isteği de olmamalıdır. Zaman anlayış, sabır ve hoşgörü zamanıdır” denildi.

HABER VİDEOSU

RİZE İLÇE İLÇE KORONA YOĞUNLUK HARİTALARI İÇİN TIKLA