RİZE-ARTVİN HAVAALANINDA SON DURUM NE?

2017 yılıda temeli atılan Rize-Artvin havalimanı inşaatı durmaksızın sürmekte. Denize dolgu yapılarak inşaa edilen havaalanı bu özelliğiyle Türkiyde ikinci denize dolgu havaalanı olma özelliğinde. Son yapılan çalışmalarla havaalanının kulesinin “Çay Bardağı” şeklinde olmasına karar verildi. Peki havaalanının pist uzunluğu kaç metre, dış hatlar olacak mı, hangi tip uçaklar havaalanına iniş yapabilecek, uçak seferlerinin sıklıkları ne kadar olacak, hangi havayolları hizmet verecek, Pegasus Hava Yolları, Anadolujet, THY uçakları bulunacak mı, Havaalanına ulaşım nasıl sağlanacak, HAVAŞ bulunacak mı. İşte Rize Artvin Havaalanında son durum…

766 HEKTAR ALANDA

Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy mevkisinde 766 hektar alanlık bir bölgede projenin yapılmasına karar verildi. Havaalanı temeli 3 Nisan 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın katılımıyla temel atma töreni gerçekleşmişti. Projede 88,5 milyon taş kullanılması düşünüldü bu maksatla 350 kamyon proje alanına durmaksızın taş taşımakta. Kamyonların yanı sıra 2 tane de harfiyat gemisi proje alanında dolgu çalışmalarını sürdürüyor.

Projenin maliyeti 1 milyar liradan daha fazla. Yılda yaklaşık 3 milyon yolcuya hizmet vermesi hedeflenmekte. Proje hakkında açıklamalar yapan Rize Valisi Çeper “Koronavirüs sürecinde tedbirler alınarak çalışmalarımız devam etti. Personel sayısında biraz azaltma yapılarak yemekhane ve yatakhaneler önlemlere karşı düzenlendi. Bu süreci biraz uzatacak belki ama çalışmalara ara vermedik. Bugün itibariyle alt yapı inşaatında yüzde 68’e ulaştık. Altyapı denilen dolgu aşamasında yüzde 68 kısmı tamamlanmış oldu. Denize toplam 85,5 milyon ton dolgu yapılacak. Şu an 60 milyon tonun üzerine çıkıldı. İkinci etap olan üst yapı için ihale yapılmıştı ve 3 ay önce yer teslimini yapmıştık. Şu an oraya da büyük bir şantiye kuruldu hazırlıklar tamamlandı. Kule tabanından inşaata başlandı. Burada çay bardağı şeklinde bir kule olacak. Şu an orda da yüzde 2 seviyesine ulaştık. Yaklaşık günlük 80 ile 100 bin ton arası altyapı dolgusu devam ediyor. Belirlenen iş takvimine göre de üstyapı çalışmalarımız sürüyor” dedi.

AÇILIŞ OCAK 2022

Vali Çeber yaptığı açıklamada Havaalanın 3 kmlik bir piste sahip olacağını ve pistin genişliği bakımıyla dünyanın en geniş gövdeli uçakların bile havaalanına inebileceğini söyledi. Vali Çeber “Rize’nin turizmini son 13 yıl içinde 250 bin kişilerden bir milyon kişiye çıktı. Son iki yıl içinde Rize’ye gelen turist sayısı 950 bin ile 1 milyon 100 bin kişi arasında değişti. Bunun da yaklaşık 250 bini yabancı. Onlar da bu havalimanın açılmasını bekliyorlar. Bugün itibarıyla ilimize gelen yabancı turistler Trabzon üzerinden ulaşıyor. Rize-Artvin havalimanıyla beraber artık direkt uçuşlarımız başlamış olacak. Rize’de birçok düşünce ve projemiz var. Kayak merkezleri anlamında yapmayı planladığımız çok şey var. Onlara dönük planlarımız devam ediyor. Yatırımları da yakında başlamış olacak. Doğa, eko, çevre ve sağlık turizmi hepsi bizim ilimizin ileriye dönük perspektifinde çok önemli yatırımlar ve projeler. Bunların hepsine havalimanımız açıldığında fayda sağlamış olacak. Türkiye’de turizm başlı başına bir yatırım. Karadeniz anlamında turizm bizim için son yıllarda ikinci sektör haline geldi.” dedi.

Havaalanına ulaşım için açıklama yapılmamışsada Rize-Pazar dolmuşlarının geçtiği güzergahta olması bakımından bir ulaşım aracı olarak görülebilir. Ayrıca Trabzon havaalanı için ulaşımı üstlenmiş olan Havaş, Rize-Artvin havaalanının açılmasıyla Trabzonda ki yükü azaltacağından muhtemel yeni havaalanı içinde hizmet vermesi bekleniyor.

PEGASUS pegasus a320
pegasus a321
pegasus a321neo

Türk Hava Yolları (THY) ve alt kuruluşu olan Anadolujet Hava Yolları ilk etapta Rize-Artvin havaalanı için hizmet vermesi bekleniyor. Daha sonra ki etaplarda Pegasus Havayollarının da hizmet vermesi beklenmekte.

Havaalının kapasitesi bakımından geniş gövdeli yeni nesil uçaklar havaalanına inebilmesi mümkün. Pegasus Hava Yoluna ait Airbus a321neo tipi uçaklar Airbus a321, Airbus a320 tipi uçakları görmemiz mümkün.

%d blogcu bunu beğendi: