KAHVERENGİ KOKARCA BÖCEĞİ İLE MÜCADELE

Doğu Karadeniz illerinde son dönemlerde artış gösteren kahverengi kokarca böceği tarım ürünlerine zarar vermekte. Fasulye, fındık, kivi gibi tarım ürünlerini sarıp zarar veren kahverengi kokarca böceği için Tarım ve Orman Bakanlığınca destek sürmekte.. Kahverengi Kokarca Böceği İle Mücadele.

Tarım ve Orman Bakanlığı 2017 yılı itibariyle Kahverengi Kokarca Böceği popülasyonunu azaltma yönünde çalışmalar düzenledi. Yapılan çalışmalar sonucunda Rize İl Müdürlüğü tarafından Rize genelinde popülasyonu azaltmaya yönelik böcek kapanları dağıtıldı.

KAPANLAR BAHÇELERE ASILDI

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri vatandaşları bilinçlendirmek için afiş ve broşür dağıttı. Müdürlüğün il geneli dağıttığı kapanları vatandaşların bahçelerine astı. Ziraat Mühendisi Neslihan Duman yaptığı açıklamada zararlı kahverengi kokarca böceğinin 2016 yılında Rize de görüldüğünü söyledi. Zararlı böceğin Gürcistan’dan yurda giriş yaptığını söyledi. Duman ayrıca “Eradikasyon (yok etme) çalışma kapsamında çiftçilere 19 litrelik damacana bidonlar içerisinde feromon tabletleri dağıtıyoruz. Bunlar böceği cezbederek içerisine gelmesini sağlıyor. 1 Ağustos itibari ile 1600 adet feromon tuzağı teslim edildi. Güneysu ilçemizde 150 adet tuzak tesliminde bulunduk.”

Kapanın etkili kullanılması için açıklamalarda bulunan Duman “Özellikle güneş alan, rüzgar geçişi olan bölgelerde bidonlar asılıyor. Kokusu daha çok alana etki etsin ve böcekleri cezbedip çeksin. Bakanlığımızın tavsiyede bulunmuş olduğu iki tane ilacımız var. İlaçlamayla 15 günde bir feromen tuzağı astığı yerin etrafını ilaçlamaları gerekiyor.” tavsiyelerde bulundu.

Doğu Karadeniz’de fındık, kivi, fasulye gibi birçok tarım ürününde zarara yol açtığı belirlenen kahverengi kokarca ile mücadele çalışmaları sürüyor. ( Fikret Delal – Anadolu Ajansı )

DUMAN: “Amaç böceği tamamen yok etmek değil”

Projenin amacına da değinen Duman, projenin böceği tamamen yok etmek olmadığını, popülasyonu belli bir seviyede tutma amacında olduklarını söyledi. “Amaç böceği tamamen yok etmek değil ve çok zor. Popülasyonu baskılamak olabildiğince aza çekmek ekonomik zarar eşiğini daha alt seviyelere çekmek. Bu çalışmalar bakanlığımızın desteğiyle yürütülüyor. İnşallah kısa sürede popülasyonu belli bir sevide tutup zarar eşiğini en az seviyede düşürmeyi planlıyoruz.”

Vatandaşlar Kahverengi Kokarca Böceği İle Mücadele den memnun kaldıklarını söyledi.

GÜNCEL COVİD19 YOĞUNLUK HARİTALARI İÇİN TIKLA

%d blogcu bunu beğendi: