GİRESUN İÇİN DEVLET HAREKETE GEÇTİ

Geçtiğimiz hafta Doğu Karadenizi etkisi altına alan kuvvetli yağışlar Giresun da sele neden oldu. Sel sebebiyle birçok ev ve iş yerleri kullanılamaz hale geldi. Toplam zarar milyarlarca lirayı aştı. Selden sonra devlet tüm imkanlarıyla Giresun için harekete geçti. Arama kurtarma faliyetlleri, yol çalışmaları sürdürüldü. Giresun için bu sefer Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti. Giresun için devlet harekete geçti. İşte detaylar..

VERGİ BORÇLULARA FAİZSİZ 24 AY TAKSİT İMKANI

Hazine ve Maliye Bakanlığınca vergi mükellefleri için düzenleme yapıldı. Vergi borçluları 29 Ocak 2021 Cuma günü sonuna kadar başvurmaları ve gerekli şartları taşımaları durumunda vergi borçlarını 24 ay faizsiz taksitlendirebilecekler. Bakanlıktan yapılan son açıklama da Giresun da meydana gelen doğal afet nedeniyle “Giresun’da sel tarihi itibarıyla mükellefiyet kaydı bulunanların, vergi kanunları uygulaması bakımından 22.8.2020 ile 30.11.2020 tarihleri arasında mücbir sebep halinde olduğunun kabul edildiği” söylendi. Bakanlık mücbir hali süresi içerisinde mükelleflerinin 15 Aralık gününe kadar bildirilmesini istedi.

Giresun da ki mükelleflerin 29 Ocak 2021 tarihine kadar başvuru yapmaları kaydıyla vergi borçları faizsiz 24 ay taksit imkanı sunulduğu söylendi.

Türkiye Bankalar Birliği: “VATANDAŞA KOLAYLIK SAĞLAYIN”

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Giresun da meydana gelen doğal afet sonrası bölge de yaşayan vatandaşlar için tavsiye kararı aldı. Karada bölge insanların mağduriyetlerini en aza indirgemek için bölge insanlarının bankalara olan borçlarını ertelenmesine ve finansman olanağı sağlanılmasını üye banka şirketlerine iletti.

%d blogcu bunu beğendi: