GİRESUN DA AŞIRI YAĞIŞ SELE NEDEN OLDU

Doğu Karadeniz bölgesini etkisi altına alan kuvvetli yağışlar Giresun da sele neden oldu. Aşırı yağışlar sele neden oldu. 23 Ağustos 2020 15:00 itibariyle yağışın şiddetlenmesiyle sokaklar göle döndü. Dereler yatağından çıkıp yollara savruldu. Savrulan sular önüne ne kattıysa aldı götürdü. İşte detaylar.. Giresun da aşırı yağışlar sele neden oldu.

BİR KAYIP BİR CAN KAYBI

Giresun Valisi Enver Ünlü: “Bir vatandaşımız kayıp. Taşkın sebebiyle Espiye’de bir vefatımız var. Bir de üzerine duvar devrilen yaşlı teyzemiz yaralı” açıklamasında bulundu. Ayrıca Vali ÜNLÜ belediyeye gelen kayıp bildirileri olduğunu bildirdi ancak teyit edilmediğini de bildirdi. Espinye ilçesinde 1 vatandaşın vefat ettiğine ve bir vatandaşın yaralandığını açıkladı.

EKİPLER MÜDAHALE EDEMİYOR

Doğankent Belediye Başkanı Rüşan Özden, “Yaklaşık bir metre su yükseltisi var, her yer dolmuş durumda. Ekipler müdahale edemiyor, hiç kimse bir yere gidemiyor, yapabileceğimiz şu anda birşey yok.” dedi.

Giresun da etkili olan sağnak yağış yamaçta bulunan 2 binanın istimlak duvarları çöktü. Bina önünde bulunan bir araç yamaçtan gelen toprağın altında kaldı.

Dereli Kaymakamı yaptığı açıklamada Aksu Deresi taştığını yollar ve caddeleri su bastığını söyledi. Birçok ev ve iş yerleri sular altında kaldığını açıkladı, ekiplerin müdahele ettiklerini bildirdi.

Merkeze bağlı Duroğlu Beldesinde de Aksu deresinin taşması sonucu su baskınlarının yaşandığı söylendi. Belde başkanının yaptığı açıklamada beldenin birçok noktasında heyelanların gerçekleştiği söylendi.

TEHLİKE BİTMİŞ DEĞİL

Giresun Valiliğinden yapılan açıklamaya göre yağışların halen daha devam edeceğine, vatandaşların sel ve heyelan bölgelerinden uzak durmalarına ve tedbirli olmaları çağrısında bulunuldu.

Aşırı yağışlardan dolayı Giresun da sel meydana geldi. Yetkililer kriz masası oluşturdu. Civar şehirlerden yardım istendi. AKUT, UMKE ve İtfayiye ekipleri olay yerlerine yönlendirildi. Trafiği açmak ve ihbarlara yetişmek için ekipler sürekli çalışmakta.

VALİ ÜNLÜ: “Kayıp ihbarları var, arkadaşlarımız teyit edemedi”

Vali’nin AA muhabirine yaptığı açıklamada Dereli ilçesinde birçok vatandaşın kurtarıldığını söyledi. “5 kişilik bir aile vardı, beyaz eşya bayisinde mahsur kalmıştı kurtuldu. Düğün salonunda mahsur kalanlar vardı, onlar kurtuldu. Bir vatandaşımız kayıp. Taşkın sebebiyle Espiye’de bir vefatımız var. Bir de üzerine duvar devrilen yaşlı teyzemiz yaralı. Onun dışındakileri henüz teyit edemedik. Kayıp ihbarları var, arkadaşlarımız teyit edemedi.”

Vali, ulaşılamıyan bölgelere sabahın ilk ışıklarıyla müdahele edileceğini söyledi.

Vali Ünlü, Dereli’de sel sularının araçları sürüklediğine işaret ederek, “Yıkılan binalar var, resmi araçlar, özel araçlar, onların hepsi… Zaten nehir olmuş kanal. İçişleri Bakanımız da geliyor yolda. Araçlarımız, iş makinelerimiz de Dereli’ye girmek için sel sularının çekilmesini bekliyor.” ifadelerini kullandı.

AFAD: “İlk dakikadan itibaren müdahale etmektedir.”

AFAD yaptığı açıklamada Giresun da aşırı yağışlar sele neden oldu hatırlatmasında bulundu

Açıklamada “Giresun’da aşırı yağışlardan dolayı meydana gelen sel ve su baskınlarına ekiplerimiz ilk dakikadan itibaren müdahale etmektedir. Giresun’un yanı sıra çevre illerden de personel ve araçlar destek amacıyla bölgeye sevk edilmiştir. Gelişmeler takip edilmektedir.” şeklinde oldu.

AŞIRI YAĞIŞLARLA DEBİSİ YÜKSELEN DERE

One thought on “GİRESUN DA AŞIRI YAĞIŞ SELE NEDEN OLDU

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: