ÇAY USTALARI ÇAYI NASIL DEMLİYOR?Çay demlemek ustalık gerektirir. Herkesin yaptığı çayın tadı farklı oluyor nedenleri birçok şeye bağlı. Suyun kalitesimi, demliğin türünemi, çayın kalitesinemi yoksa çayın nasıl demlendiğine mi ?ÇAY NASIL DEMLENİR ?


İyi bir çayın demlenmesinde birçok faktör vardır. Suyun arıtılmış olması, çay markasının kaliteli olması ve uygun ortamda muhafaza edilmesi, demliğin porselen demlik olması, çayın ölçüsü, süresi ve de nasıl demlendiğidir.


Çay demlemek için herkesin kendine göre methodu vardır bu methoda göre alışmış damak tadlarından dolayı çay demleme şeklini değiştirdiğiniz zaman tadı farklı gelebilir. Bu yazımızda çay kıraathanelerdeki ustaların yöntemi anlatılmıştır. Bakalım nasıl demliyorlarmış çaylarını.


KALİTELİ ÇAY MARKASI


Ustaların söylediğine göre en önemli faktör çayın markasıymış. İyi bir çay demlemek için önce demliğin altını su koyup kaynatıyorlar, su kaynadıktan sonra fokurdaması durduktan sonra demliğe sıcak su eklenir. Demliğin boyutuna göre siyah çay eklenir. Unutmayın ilk önce su eklenip üzerine çay dökülür. Çayın azar azar ve her yerine eşit dağıtılmasıda bir diğer püf noktadır. Daha sonra demliğin altına soğuk su eklenip kısık ateşte 20 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Çayınız hazır afiyet olsun.

Kaliteli Çay Markaları

Porselen Demlik

Arıtılmış Kaliteli Su

%d blogcu bunu beğendi: